KUPE kulturně-umělecký prostor v Opavě
Kulturně-umělecký
prostor
_místo, kde se
dějí věci.
_sledujte @kupecko na Facebooku
a nic vám neunikne
27_03
čt
17.00
Prach/Evoluce impéria
_ autor Mariusz Forecki
vernisáž výstavy 27.03 od 17.00
PRACH / KURZ / DUST / ПЫЛЬ | Evoluce impéria
Mariusz Forecki pořídil svoje fotografie během mnoha cest po bývalém Sovětském svazu – v závěrečném stádiu jeho existence a během formování nového společensko-politického uspořádání. Na tuto dobu vzpomíná jako na bouřlivou éru, která si v sobě nesla následky, jaké nikdo, včetně Foreckého, nemohl předvídat: „Sledoval jsem, jak bývalé republiky Sovětského svazu znovu získávají svoji nezávislost. Viděl jsem zrod nových států, boj o identitu, návrat vysídlených národů a emigraci za lepším životem. Tehdy jsem si neuvědomoval, že jsem svědkem událostí, které se později staly symboly rozpadu státu vybudovaného na tyranii a nepředstavitelném lidském utrpení. Z prachu tohoto kolapsu se vynořil obraz nového impéria, které se pod rouškou demokracie pomocí brutální propagandy a moderní sociotechniky přeměnilo v impérium zla, ohrožující svět založený na ideálech humanismu a lidském právu na svobodu a štěstí.“
Kurátor Adrian Wykrota charakterizuje Foreckého jako fotografa s romantickou duší, jehož citlivost, odvaha a neúnavná vytrvalost v činnosti se přetavují v touhu vyprávět příběhy o světě a jeho lidech. Forecki pevně věří v sílu dokumentárního záznamu. Jeho práce je provázena upřímností a respektem k subjektům, které dokumentuje, popoháněna nikoli touhou posílit své vlastní fotografické ego, ale hlubokou potřebou vytvořit pravdivý záznam naší doby a šířit povědomí o jejích problémech.
Situace dnešní doby je však komplikovaná. Razítka v pase z minulých cest mohou být překážkou při fotografování jinde. Hranice svobody záznamu a zpravodajství se neustále posouvají zpět. Média často nemají přístup k plnému rozsahu současných konfliktů, dostávají povolení vstoupit pouze na vybraná místa, kde mohou následovat pouze předem stanovenou trasu. Koneckonců, moderní válka je mimo jiné i válka mediální. Publikum se musí zorientovat v záplavě jednoduché zábavy na sociálních médiích, falešných zpráv, obsahu vytvářeného umělou inteligencí a obecně vydržet bagatelizaci informací, desentizaci a v konečném důsledku překonat neschopnost rozlišit důležitý obsah od banalit.
Co dělat, když v takových časech máte touhu vyprávět upřímné příběhy? Wykrota přináší možnou odpověď: „Zdá se, že když opadne prach, zůstane jen vytrvalost dokumentaristy. Svět se nakonec nějak uspořádá, ale obrazy – jako ty Foreckého – s námi zůstanou a stanou se předmětem analýzy, svědky historie, upřímným a jedinečným záznamem doby.“
Mariusz Forecki (1962) je fotograf a autor knih. Mnoho let dokumentuje lidi, kteří jsou zapleteni do společensko-politických procesů. Fotografoval mimo jiné v Afghánistánu, Arménii, Čečensku, Dagestánu, Litvě, Ukrajině a v Židovské autonomní oblasti v Rusku. Účastnil se nizozemského festivalu Noorderlicht, Bienále fotografie v Praze, Měsíce fotografie v Bratislavě, Bienále fotografie v Poznani a festivalu Kaunasphoto v Kaunasu. Je absolventem a doktorandem Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. Spoluzaložil nadaci Pix.House. Získal četná ocenění v soutěžích novinářské a dokumentární fotografie. Je laureátem Umělecké ceny města Poznaň, ocenění Svazu polských uměleckých fotografů a stipendistou ministra kultury a národního dědictví. Vede kurzy dokumentární fotografie ve škole dokumentu Pix.House a ve Vratislavské škole fotografie.
Výstava je výběrem fotografií z Foreckého knihy KURZ / DUST / ПЫЛЬ. Kniha získala hlavní cenu na 32. Měsíci fotografie v Bratislavě (2022), titul Foto kniha roku (2022) v nejvýznamnější polské soutěži novinářské fotografie Grand Press Photo a byla nominována na různá další prestižní ocenění.
Tato výstava byla vytvořena spolkem 400 ASA, Mariuszem Foreckým, Adrianem Wykrotou, Vladimírem Birgusem a Institutem tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě.