KUPE kulturně-umělecký prostor v Opavě

Kulturně-umělecký
prostor

_místo, kde se
dějí věci.

_sledujte @kupecko na Facebooku
a nic vám neunikne

 

17_06
čt
28_07
st

_zpět

místo tvar program /KONVERZE

_výstava příkladů nového využití architektury konverzí industriálních objektů z let 2015-2020 / výstava bude umístěna v celém objektu KUPE, včetně dosud nepřístupného 2. patra věže

_vernisáž proběhne 17. června spolu se slavnostním odhalením rekonstruovaných prostor věže a koncertním programem na terase

… v situaci sice poznamenané demolicemi a chátráním industriálních objektů, pod tlakem bourání a uvolňování stavebních parcel, po letech už ale také s rozpoznanými hodnotami –

významu místa,
pozoruhodnosti tvaru,
smyslu příštího programu.

S architekturou konverzí, výsledkem i důsledkem hledání východiska, balancování mezi památkovou ochranou, autorskou intervencí, pragmatickou recyklací. Příležitost pro naplnění ambicí, uměleckého záměru i podnikatelského cíle. Také spontánní úsilí zachovat, co ještě lze. Odezva proměnlivé společenské atmosféry, vztahu k prostředí, obecnější tendence architektonické tvorby v konkrétním, mnohdy polemickém kontextu.

Výstava projektů realizovaných během pěti let (2015–2020) navazuje na předchozí akce uplynulého třicetiletí, od první Industriální architektura / nevyužité dědictví, přes 12 let poté, Industriální stopy, Co jsme si zbořili, až po výstavy architektury konverzí z let 2005 a 2014.

Součást projektu MK ČR v rámci programu aplikovaného výzkumu NAKI II (DG16P02H001) Industriální architektura. Památka průmyslového dědictví jako technicko-architektonické dílo a jako identita místa.

pořadatelé /
Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT
Galerie Jaroslava Fragnera 

ve spolupráci /
Kolegium pro technické památky ČKAIT a ČSSI
platforma Industriální stopy

kurátor /
Benjamin Fragner

spolupráce /
Dan Merta, Jan Červinka, Jan Zikmund

produkce /
Klára Pučerová, Gabriel Fragner, Klára Bártová

grafika /
Jan Forejt (Formall)

instalace /
Tomáš Valušek, Marek Majnuš

projekce /
Jan Zikmund

úprava výkresové dokumentace /
Jan Kuták

ateliéry /
A.LT Architekti; ALEJ, architektonický ateliér Praha; ANUK architekti; AP atelier; Ateliér Hoffman; ATELIER POLÁČEK; Ateliér Zelený dům Pardubice; Aulík Fišer architekti; Casua; DOMYJINAK; Dudes & Barbies; EATELIER; HENKAI architekti; Chybík+Krištof; KOGAA studio; KURZ architects; Kutnohorská stavební; Martin Duba studio; MURUS – monumenta renovamus; OTA atelier; ov architekti; Petr Hájek ARCHITEKTI; PROJEKT CENTRUM NOVA; Projektový ateliér pro architekturu a pozemní stavby; QARTA ARCHITEKTURA; RIOFRIO Architects; RMBA Architekti; Spektra Praha; Studio acht; studio Artikl; Studio Reaktor; Technico Opava; VLLNNA architektonické studio; VPÚ DECO Plzeň

autoři /
Jakub Adamec, Jan Aulík, Daniel Baroš, Kateřina Baťková, Jan Bárta, Kristýna Bednářová, Romana Bedrunková, Simona Benátská, Sandra Beštáková, Zdeněk Bezdíček, Romana Mališ Bílková, Adam Bohatý, Petr Boháč, Marcela Bubeníková, Vít Burian, Dana Černá, Jiří Čermák, Jan Černoch, Monika Čížková, Hynek Dřízhal, Martin Duba, Jiří Dvořák, Václav Dvořák, Pavel Fanta, Ondřej Fiala, Elena Fialková, Jakub Fišer, Ladislav Fornůsek, Kurt Gebauer, Alexandra Georgescu, Oleg Haman, Tomáš Havlíček, Zuzana Hádková, Petr Hájek, Jakub Heidler, Jakub Hemzal, Tomáš Henel, Daniel Hladký, Václav Hlaváček, Patrik Hoffman, Marek Holan, Jan Holub, Martin Holý, Filip Horatschke, Leoš Horák, Anna Horáková, Jiří Houra, Eva Hrubanová, Martin Hulan, Lucie Chroustová, Ondřej Chybík, Jiří Jabůrek, Petr Jandák, Karel Jerie, Jan Kačer, Jiří Kalinec, Lucie Kanderová, Vladislav Kašper, Tereza Keilová, Hana Klapalová, Kateřina Klapková, Cornelia Klien, Jan Klimeš, Michal Klimeš, Pavel Kocych, Roman Koplík, Lenka Kostíková, František Košňar, Tomáš Kozelský, Michal Krištof, Matyáš Křepelka, Štěpán Kubišta, Matěj Kuncíř, Jan Kurz, Zuzana Kurz, Martin Labuť, Ivan Lejčar, Petr Lédl, Jiří Mach, Jan Malík, Benedikt Markel, Marie Mejstříková, Jiří Mezera, Ondřej Mráz, Ondřej Mundl, Lukáš Musil, Jana Prouzová Myšková, Alice Netrvalová, Daniel Novák, Rostislav Novák ml., Vítek Novák, Michaela Nováková, Viktor Odstrčilík, Jiří Opočenský, Jaroslav Pachner, Martina Pappová, Martina Patočková, Rudolf Pástor, Vladimír Peringer, Jindřich Petroš, Josef Pleskot, Jiří Poláček, Antonín Postřihač, Pavel Prouza, Jan Pustějovský, Michal Rouha, Zdeněk Rudolf, Jaroslav Rybář, Vojtěch Rýzner, Jiří Řezák, Alena Sedláková, Jan Seifert, Jan Schrader, Petra Skalická, Ondřej Smetana, Martin Stoss, Petr Sýkora, Martin Šafařík, Tomáš Šantavý, Dan Ševčík, Petr Šindelář, Luděk Šimoník, Andrej Škripeň, Milan Šraml, Tomáš Štejfa, Matyáš Švejdík, Michaela Taušová, Petr Topolovský, Jiří Trčka, René Tulis, Andrea Tůmová, Martin Urubek, Petr Vachulka, Ivana Valeková, Štěpán Valouch, Michal Vašek, Martin Verner, Jan Vinař, Tomáš Vižálek, Alena Vochová, Oleksandr Voropai, Jiří Weiss,Pavlína Weissová, David Wittassek, Darina Zelenitca, Pavel Zezula