KUPE kulturně-umělecký prostor v Opavě
Kulturně-umělecký
prostor
_místo, kde se
dějí věci.
_sledujte @kupecko na Facebooku
a nic vám neunikne
20_12
ne
18.00
Online stream: Láska ve Starém zákonu
_inspirativní spojení starozákonní moudrosti a židovské hudby / autorský projekt Gabriely Onderkové / pusťte si kulturu domů / živý přenos na FB
Pokud se Vám bude koncert líbit, podpořte KUPE dobrovolným příspěvkem na transparentní účet Vodárenské věže Opava o. p. s., č. ú. 6977297001/5500, VS: 2012. Předem děkujeme.
Autorka a zároveň účastnice projektu Gabriela Onderková není na opavské kulturní scéně neznámou osobností. Od roku 1997 uspořádala pro opavskou veřejnost 12 ročníků velmi úspěšného jazzového plesu, v roce 2008 vydala i za pomoci Statutárního města Opava sbírku erotické poezie Záznamy intimity a v souvislosti s ní představila i unikátní projekt – hudebně recitační pásmo Záznamy intimity, v němž přizvala ke spolupráci herečku Annu Polívkovou a vynikající jazzové hudebníky Adama Tvrdého, Petra Dvorského a Vladimíru Krčkovou. (více viz na http://www.zaznamyintimity.xf.cz/) Tento projekt pak za pomoci MSK úspěšně realizovala v Praze, Brně, Olomouci a v rámci Bezručovy Opavy také v Opavě. Autorka rovněž 6 let dirigovala pěvecký sbor Collegium Bonum, s kterým se benefičně účastnila kulturních akcí pořádaných Městem Opava, Slezskou nemocnicí i PL Opava. Jsem rovněž dlouholetou, hrdou a naprosto dobrovolnou členkou Gerontolontologického divadelního souboru MVDr. Františka Smělíka.
"Starý zákon je obecně kulturní veřejností vnímán jako dlouhý, náročný a nesrozumitelný text. Přesto právě tento text formoval myšlení, morálku i etiku naší židovsko-křesťanské civilizace. Cílem projektu je zpřístupnit alespoň některé části tohoto nejdelšího, filosoficky nejucelenějšího starověkého textu a zaujmout tak obecenstvo pro jeho další četbu a studium. Jak lze zjistit, Starý zákon promlouvá nejen k lidem židovské či křesťanské víry, obsahuje také moudrost obecně lidskou, která je blízká i dnešnímu člověku. Pro interpretaci jsem vybrala úryvky týkající se zejména podob lásky vyjádřených v textech Starého zákona, protože láska a vztahy nejvíce ovlivňují naše životy, cílem je ukázat také to, že vnímání a prožívání lásky, ať je to lásky mezi mužem či ženou, či láska k Bohu, je něco, co se nemění už od dob Adama a Evy..." Gabriela Onderková
Recitace úryvků ze Starého zákona je prokomponovaná hudebním doprovodem ze známých židovských písní v originálním spojení jazzu a romského pojetí hry, v druhé části programu si pak posluchači budou moci poslechnout jazzové písně z pera židovských autorů.
Účinkujícími jsou:
Gabriela Onderková – recitace, vystudovala FF Ostravské univerzity v Ostravě, od roku 2004 učitelka Mendelova gymnázia Opava, obor hudební výchova – český jazyk a literatura, dlouholetá organizátorka kulturních akcí, sbormistryně, příležitostná spisovatelka
Petra Ernyei (Praha) - zpěv - poprvé koncertovala v 18 letech na Jazzovém festivalu v Sacramentu, první zkušenosti nasbírala V Originálním pražském synkopickém orchestru, dále v Pražském swingovém orchestru, ale hlavně v malých jazzových uskupeních. V roce 2008 si založila kapelu Petra Ernyi Kvartet, je také členkou kapely Swingfonix a bigbandu Harlemania. Koncertuje na českých i mezinárodních pódiích, účastní se domácích i zahraničních festivalů.
Marian Gábor (Opava) – klarinet – Marian Gábor je zkušeným romským opavským klarinetistou, účinkoval v angažmá Divadla Petra Bezruče v muzikálu Balada o zloději koní, taktéž v divadle v Košicích, byl členem svého času velmi populární romské cimbálové muziky Giňovci, cimbálové muziky Technik Ostrava aj.
Adam Tvrdý (Praha) – kytara – hudební skladatel, hrající na akustické a elektrické kytary. Studoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, kde v současné době i vyučuje. Od 21 let hraje na profesionální jazzové scéně v Praze a New Yorku. Je také učitelem hudby na Internacional School of Music and Fine Arts Prague. Adam Tvrdý je jedním z nejžádanějších jazzových hudebníků v České republice, jeho technika je virtuosní, projev velmi temperamentní, multižánrový.
Petr Dvorský (Praha) – kontrabas – absolvoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze a soukromě studoval klasickou hru na kontrabas u profesora Jana Kmenta, profesora Václava Fuky a Jiřího Valenty. Působí např. v souborech Emil Viklický Trio, Miriam Bayle Band, Bigband Českého rozhlasu aj. Spolupracuje rovněž s četnými zahraničními interprety, získal první cenu na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech (1990), v letech 1992 – 94 byl nominován Českou jazzovou společností do kategorie Talent, obsadil třetí místo na mezinárodním festivalu Jazz Juniors v Krakově (PL, 1992, Pavel Wlosok Trio), byl také redaktorem jazzového magazínu JAM (v letech 1999 – 2003) a ředitelem Letní jazzové dílny v Praze (v letech 2004-2005). V současné době je jedním z nejrespektovanějších jazzových kontrabasistů u nás i v zahraničí.
Pořad proběhne ve spolupráci se Statutárním městem Opava.