KUPE kulturně-umělecký prostor v Opavě

Kulturně-umělecký
prostor

_místo, kde se
dějí věci.

_sledujte @kupecko na Facebooku
a nic vám neunikne

 

6_12
čt
23_01
st
17.00

_zpět

Jarmila Štuková: Obrazy utrpení žen v současném světě

_fotografická výstava několikanásobné vítězky Czech Press Foto, výstavu uvede J. Siostrzonek

_vstup volný

Jarmila Štuková 

Je česká fotoreportérka a dokumentaristka žijící v Praze.

Vystudovala DAMU, ale hned po absolutoriu se začala věnovat fotografii a reportážím. Od roku 2005 se zaměřuje na země sužované válečnými konflikty, chudobou či sociálními problémy. Dokumentovala mimo jiné dětskou prostituci v Etiopii, zemětřesení na Haiti, kyselinové útoky v Indii, žehlení dívčích prsou v Kamerunu, násilí na ženách v Afghánistánu či válku s Islámským státem v Iráku a Sýrii. Do Iráku se za poslední roky pravidelně vrací. Pracovala na tématu války s Islámským státem od jejího počátku až do konce. Pohybovala se nejen na frontových liniích, ale především v uprchlických táborech, nemocnicích a zdestruovaných městech. 

Je autorkou fotografií úspěšné knihy věnované českým vojákům na zahraničních misích s názvem Ten druhý život. Spolupracovala na několika dokumentech - Ženy v zemi Tálibánu, Iráčanky, Nezlomené, S mámou v base, Máma z basy a televizních reportáží. Autorsky se podílela na mnoha spotech a fotografických kampaních, které poukazují na nelehký život handicapovaných z několika oblastí - ať už jde o paraolympioniky či popálené pacienty. 

Desetkrát získala ocenění v soutěži Czech Press Photo za fotografické soubory i videa. 

"Sledovala jsem osudy nejrůznějších žen spjaté s pradávnými praktikami, které Evropané neznají či dokonce těžko chápou." Jarmila Štuková

Podívejte se ZDE na dokument České televize o Jarmile Štukové ze série Děti sametu. Nebo navštivte oficiální stránky fotografky ZDE.

Srdečně vás zveme na besedu s autorkou, která do Kupe dorazí, po svém návratu ze Sýrie, 10. ledna. Původně plánovaná beseda po vernisáži musela být zrušena, protože Jarmila Štuková dostala po dlouhém čekání vízum do Sýrie a v době vernisáže už bude se svým objektivem v akci. Více inforamcí o besedě ZDE.

Fotografická prezentace z vernisáže, jak ji viděl Ivo Tomeček, ke zhlédnutí ZDE.