KUPE kulturně-umělecký prostor v Opavě
Kulturně-umělecký
prostor
_místo, kde se
dějí věci.
_sledujte @kupecko na Facebooku
a nic vám neunikne
_Kvarteto kvartet: Benda a Epoque Quartet (23. 2. a 24. 2. 2019)
_1. ročník minifestivalu prestižních smyčcových kvartet / Benda Quartet / Epoque Quartet / Stamicovo kvarteto / Janáčkovo kvarteto
BENDA QUARTET
Benda Quartet jsou – JAKUB ČERNOHORSKÝ (vl), PETR GRABOVSKÝ (vl), PETR BENDA (vla), TOMÁŠ SVOZIL (vcl)
Od svého vzniku v roce 2012 má na svém kontě již celou řadu uměleckých úspěchů. Za výrazný mezník lze považovat koncert uskutečněný 7. dubna 2014 v rámci komorní abonentní řady jubilejní 60. sezony Janáčkovy filharmonie Ostrava. Tento koncert sklidil u obecenstva velký ohlas a také byl zaznamenán Českým rozhlasem. Na podzim 2014 se Benda Quartet několika recitály zapojil do rozsáhlého projektu pořádaného agenturou Janáčkův máj pod názvem Česká hudba na zámcích severní Moravy a Slezska, z čehož vznikl i televizní záznam.
Rok 2015 byl pro Benda Quartet po umělecké stránce opět velmi výrazný, což mj. dokládá účast na několika mezinárodních festivalech (MHF Janáčkovy Hukvaldy, Mahlerova Jihlava, Svatováclavský hudební festival). Svou koncertní činnost kvarteto rozšířilo i o studiové natáčení, zejména pro Český rozhlas, kde např. v listopadu 2015 vznikla nahrávka Smyčcového kvartetu č. 1 Leoše Janáčka. Tato nahrávací spolupráce i nadále úspěšně pokračuje dalšími projekty.
Jedním z uměleckých vrcholů roku 2016 byla pro Benda Quartet účast na 41. mezinárodním festivalu Janáčkův máj, kde se představil po boku vynikajícího berlínského souboru Vogler Quartett v provedení Mendelssohnova oktetu op. 20.
Benda Quartet se zabývá také interpretací soudobé skladatelské tvorby, opakovaně účinkuje v projektu Janáčkova máje "Generace". Umělecky též spolupracuje s Tvůrčím centrem Ostrava v rámci festivalu soudobé hudby Hudební současnost, kde např. v listopadu 2015 provedl v premiéře smyčcový kvartet Jana Grossmanna. Na Hudební současnosti kvarteto znovu úspěšně účinkovalo i v roce 2016. Pestrou dramaturgickou nabídku Benda Quartetu dále obohacují koncerty a workshopy speciálně zaměřené pro děti a mládež.
V roce 2016 bylo kvarteto opakovaně přizváno k účinkování s Janáčkovou filharmonií Ostrava v abonentním rodinném koncertním cyklu. Tato úzká spolupráce pokračuje i nadále v podobě účasti na různých vzdělávacích projektech JFO. V červnu 2017 se kvarteto představilo na zahajovacím koncertě mezinárodního festivalu a interpretační soutěže Beethovenův Hradec, kde mimo svůj tradiční repertoár předneslo také ve spolupráci s Jiřím Vodičkou, Martinou Bačovou a dašími renomovanými českými umělci Mendelssohnův oktet. Podzim 2017 kvarteto jakožto rezidenční soubor projektu pořádaného agenturou Janáčkův máj k příležitosti 750. výročí založení města Ostravy věnovalo nastudování a představení kompozic předních ostravských hudebních skladatelů současnosti v rámci série koncertů konaných v zámečku Ostrava-Vítkovice. V lednu 2018 Benda Quartet debutovalo v cyklu komorních koncertů ČSKH v sále B. Martinů v Praze. V květnu 2018 se Benda Quartet opět objevil v rámci komorní řady koncertů JFO, kde zahrál díla D. Šostakoviče, I. Stravinského, E. Dřízgy a A. Dvořáka. Na jaře 2018 se kvarteto ještě představilo na festivalu Forfest a v Polsku.
Program:
1. Igor Stravinskij - Tři kusy pro smyčcové kvarteto
2.Dmitri Shostakovitch - smyčcový kvartet č.7 fis moll op.108
3.Felix Mendelssohn-Bartholdy - smyčcový kvartet č.2 e moll op.44
EPOQUE QUARTET
Epoque Quartet jsou – DAVID POKORNÝ (vl), VLADIMÍR KLÁNSKÝ (vl), VLADIMÍR KROUPA (vla) a VÍT PETRÁŠEK (vcl)
Multižánrový kvartet si našel své pevné místo na české a evropské hudební scéně, výrazně posunul hranice kvartetního repertoáru a vyprofiloval se ve špičkový soubor, který je zván ke spolupráci celou řadou skvělých hudebníků z různých odvětví muzikantské branže.
Z výčtu nejzajímavějších projektů jmenujme turné s Danem Bártou a Ilustratosphere, spolupráci s kapelami Monkey Business, Tatabojs, Clarinet Factory, nebo koncerty a nahrávky s Michalem Pavlíčkem, Gregory Porterem, Lenkou Dusilovou, Robertem Balzarem, Dashou, Ondřejem Brzobohatým, Tomášem Klusem, Kamilem Střihavkou, Lucií Bílou, Ewou Farnou, Gabrielou Vermelho, na poli klasičtějším pak s Dagmar Peckovou, Radkem Baborákem, Ivanem Klánským, Ludmilou Peterkovou a dalšími.
Mezi velmi aktuální počiny patří oceňované CD „Epoque Quartet plays Jan Kučera“ , které shrnuje dlouholetou spolupráci autora se souborem. Dále pak v New Yorku pokřtěné CD „Flow“ s kanadským klavíristou a skladatelem Davidem Braidem, se kterým EQ podnikl koncertní turné po Číně. CD „Flow“ se ocitlo v užší nominaci na prestižní kanadské ocenění Juno Award. V loňském roce soubor obdržel první pozvání k účinkování na festivalu Pražské jaro. Širokému publiku je EQ známý také svým účinkováním v populární televizní show Stardance.
Epoque Quartet koncertoval v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii, Itálii, Belgii, Holandsku, Anglii, Irsku, Polsku, Maďarsku, na Slovensku, v Chorvatsku, Slovinsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině, Řecku, Bulharsku, Izraeli, USA, Kanadě, Brazílii, Číně a v Japonsku. Své zkušenosti s kvartetní hrou také předával na workshopech v Čechách, Srbsku, Brazílii a Izraeli.
Program:
1. Jan Kučera - Zrození
2. Petr Wajsar - Tuitytuityutyu song
3. Mateusz Smoczynski - Manhattan Island
4. Django Reinhardt - Minor Swing
5. Chick Corea - Senor Mouse
6. Jan Kučera - Sluneční hodiny
7. Astor Piazzolla - Adios Nonino & Libertango
8. Vladimír Cosma - Velký Blondýn s Černou Botou
9. Pat Metheny - Jaco
STAMICOVO KVARTETO
Stamicovo kvarteto jsou - Jindřich Pazdera (vl), Josef Kekula (vl), Jan Pěruška (vla), Petr Hejný (vcl)
Stamicovo kvarteto jsme založili v roce 1985. Oba původní houslisté pocházeli z Havlíčkova Brodu, a proto jsme do názvu nového kvartetu zvolili tamějšího rodáka Jana Václava Stamice. Těžiště naší práce tvoří samozřejmě smyčcové kvartety českých a světových autorů. V poslední době se zaměřujeme i na další díla komorní hudby. Stále častěji ke spolupráci zveme významné osobnosti a soubory z celého světa.
Mezi úspěchy Stamicova kvarteta patří vítězství v kvartetní soutěži pořádané Evropskou rozhlasovou unií v rakouském Salcburku (1986), koncert v salcburském Mozarteu přenášený do členských států EBU, Kanady a USA (1986), výroční cena pro rok 1987 Českého spolku pro komorní hudbu, Grand Prix du Disque de l'Academie Charles Cros Paris za nahrávku smyčcových kvartetů A. Dvořáka (F-Dur, op. 96, G-Dur, op. 106) v roce 1988, Grand Prix du Disque de l'Academie Charles Cros Paris za nahrávku kompletu smyčcových kvartetů Bohuslava Martinů v roce 1991, Zlatá ladička časopisu Diapasson za nahrávku kvintetů A. Dvořáka (Jan Talich - viola a Jiří Hudec - kontrabas) v roce 1993, kompletní provedení smyčcových kvartetů Aloise Háby na třech koncertech na festivalu Pražské jaro 1997, Cena České hudební rady za natočení a provedení smyčcových kvartetů A. Háby na Pražském jaru 1998, prvenství ve srovnávací anketě nahrávek smyčcových kvartetů Leoše Janáčka britského časopisu Gramophone (1998), vystoupení na festivalu EuroArt v letech 2000-2002.
Program:
1. Josef Haydn: Smyčcový kvartet D-dur, op. 64, č. 5 „Skřivánčí" (Allegro moderato, Adagio cantabile, Menuetto. Allegretto, Finale. Presto)
2. Karel Kovařovic: Smyčcový kvartet č. 3 G-dur (1894) nedokončený (Allegro moderato, Scherzo. Presto, Adagio)
3. Bedřich Smetana: Smyčcový kvartet č. 1 (Z mého života) (Allegro vivo appassionato, Allegro moderato a la Polka, Largo sostenuto, Vivace)
JANÁČKOVO KVARTETO
Janáčkovo kvarteto je – Miloš Vacek (vl), Richard Kružík (vl), Jan Řezníček (vla), Břetislav Vybíral (vcl)
Janáčkovo kvarteto vzniklo na brněnské konzervatoři v roce 1947 z řad studentů. Rychlým zráním a zejména vynikající interpretací děl Leoše Janáčka získal soubor právo nazývat se jménem svého milovaného autora. V roce 1955 podniklo Janáčkovo kvarteto ve složení Jiří Trávníček, Adolf Sýkora, Jiří Kratochvíl a Karel Krafka první zahraniční turné a po několika létech pokryla činnost souboru už všechny světadíly.
Janáčkovo kvarteto úspěšně reprezentovalo česko-moravskou interpretační tradici v pětapadesáti státech a na významných světových festivalech, což navodilo zájem proslulých nahrávacích společností o spolupráci. Z bohaté diskografie souboru byly dva tituly oceněny Grand Prix de l´Akadémie de Charles Gross a jeden byl poctěn cenou Preis der Deutschen Schallplattenkritik.
Takřka sedmdesátiletá umělecká činnost souboru si vynutila postupné změny v obsazení, ale interpretační kánon a expresivní projev zůstávají tradičním obrazem hry Janáčkova kvarteta.
Program:
1. Josef Suk: Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave“, op. 35
2. Leoš Janáček: I. Smyčc. kvartet, Z podnětu Tolstého „Kreutzerovy sonáty“ (Adagio. Vivo, Con moto, Con moto. Vivo. Andante, Con moto. Adagio. Maestoso)
-přestávka-
3. Petr Iljič Čajkovskij: Smyčc. kvartet č. 1 D dur, op. 11 (Moderato e semplice, Andante cantabile, Allegro non tanto e con fuoco, Allegro giusto)